Home MotoPorady [Piaseczno] Gdzie po odbiór zholowanego pojazdu.

[Piaseczno] Gdzie po odbiór zholowanego pojazdu.

Możliwość komentowania [Piaseczno] Gdzie po odbiór zholowanego pojazdu. została wyłączona
0
3,878

W życiu różnie bywa, czasami tak jesteśmy zaabsorbowani jesteśmy bieżącymi sprawami, że nie zauważamy, że zaparkowaliśmy na miejscu dla niepełnosprawnych lub na przejściu dla pieszych. Załatwiamy swoje sprawy, wracamy do naszego auta i się okazuje, że naszego samochodu nie ma. W pierwszej chwili myślimy, że nam go skradziono jednak zanim zgłosimy taką kradzież na policję warto się upewnić czy czasami nasz pojazd nie został odholowany przez Straż Miejską czy Policję. Poniżej znajdziecie krótkie kompendium wiedzy wraz z telefonami gdzie można sprawdzić czy wasze auto nie trafiło czasem na parking strzeżony.

Po pierwsze ustalamy czy auto zostało odholowane przez Policję dzwoniąc na numer 22 756 70 18, Straż Miejską dzwoniąc na numer: 22 701 76 95 ewentualnie w godz. 8-16 do Starostwa Powiatowego pod numer : 22 736-11-84 i staramy się uzyskać informację nt. tego czy nasz pojazd figuruje na liście aut odholowanych.

Jeśli tak to aby odzyskać pojazd, który został usunięty z drogi i odholowany należy:
1. Dokonać opłaty za usunięcie pojazdu oraz jego przechowywanie na parkingu strzeżonym.
Opłatę można uiścić w kasie Starostwa Powiatowego w Piasecznie, przy ul. Chyliczkowskiej 14 (także kartą płatniczą lub kredytową) albo na rachunek bankowy nr 62 1020 1169 0000 8002 0107 8963.
2. Z potwierdzeniem dokonania opłaty należy zgłosić się do podmiotu, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu (policjant, strażnik miejski, osoba dowodząca akcją ratowniczą) w celu uzyskania zezwolenia na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego.
3. Z potwierdzeniem opłaty oraz zezwoleniem na odbiór pojazdu należy zgłosić się do Starostwa Powiatowego w Piasecznie Wydziału Komunikacji i Transportu Stanowisko ds. Komunikacji w Lesznowoli; 05-506 Lesznowola ul. Gminnej Rady Narodowej 60 (pok.13, Arkadiusz Szewczyk tel.  22 736-11-84 a.szewczyk@piaseczno.pl).
4. Odebrać pojazd z parkingu w Wilczej Górze (gm. Lesznowola), ul. Żwirowa 50/52.

Opłaty w roku  2016:

rower lub motorower – opłata za usunięcie 111 zł; opłata za dobę przechowywania 19 zł; wysokość kosztów w razie odstąpienia 75 zł

motocykl – opłata za usunięcie 219 zł; opłata za dobę przechowywania 26 zł; wysokość kosztów w razie odstąpienia 150 zł

pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 t – opłata za usunięcie 480 zł; opłata za dobę przechowywania 39 zł; wysokość kosztów w razie odstąpienia 330 zł

pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3.5 t  do 7,5 t – opłata za usunięcie 599 zł; opłata za dobę przechowywania 51 zł; wysokość kosztów w razie odstąpienia 479 zł

pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t – opłata za usunięcie 848 zł; opłata za dobę przechowywania 73 zł; wysokość kosztów w razie odstąpienia 590 zł

pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t – opłata za usunięcie 1250 zł; opłata za dobę przechowywania 134 zł; wysokość kosztów w razie odstąpienia 775 zł

pojazd przewożący materiały niebezpieczne – opłata za usunięcie 1521 zł; opłata za dobę przechowywania 197 zł; wysokość kosztów w razie odstąpienia 900 zł

Wymagane dokumenty:
– dokument tożsamości
– dokument upoważniający do używania pojazdu
– zezwolenie na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego wystawionego przez podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu (policjant, strażnik miejski, osoba dowodząca akcją ratowniczą)

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ), art 130 a
– Uchwała Nr XI/3/15 Rady Powiatu Piaseczyńskiego (Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego z 8 października 2015 r. poz. 8081) w sprawie ustalenia na rok 2016 wysokości opłat za usuwanie pojazdu z drogi i jego przechowywanie oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu

Sposób załatwienia sprawy:
– wydanie zezwolenia na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego,
– wydanie decyzji w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Tryb odwoławczy:
Od decyzji można odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie za pośrednictwem Starosty Piaseczyńskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Kiedy mają prawo odholować auto, a kiedy nie?

Mają prawo:

1. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu oznaczonym tabliczką informującą o możliwości odholowania – nawet, jeśli samochód zaparkowany w tym miejscu nie powoduje zagrożenia.

2. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu – nawet gdy nie ma tabliczki.

3. Gdy auto stoi na miejscu dla inwalidów bez kartyparkingowej.

4. Gdy stan auta zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku.

5. Gdy właściciel nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem UE, EFTA lub Konfederacją Szwajcarską.

6. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wymiarów, masy lub nacisku osi.

7. Gdy autem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się zabezpieczyć go w inny sposób.

Nie mają prawa:

1. Zaparkowałeś tam, gdzie nie wolno, ale samochód nie blokuje przejazdu i nie zagraża bezpieczeństwu innych, nie ma taż znaku z tabliczką z symbolem holownika*.

2. Samochodem kierowała osoba nietrzeźwa, ale ma trzeźwego „zmiennika”. W takiej sytuacji samochód może zostać unieruchomiony blokadą lub właściciel otrzymuje tylko wezwanie do stawienia się na komisariacie lub w komendzie Straży Miejskiej.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Piasecznie

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Load More In MotoPorady
Comments are closed.

Przeczytaj również

[PIASECZNO] Zamieszanie wokół zamkniętego przejazdu kolejowego.

W minioną sobotę, tj. 10 grudnia br. wykonawca remontu torowiska przebiegającego przez Pia…